Suudi Arabistan’da Ramazan ayı boyunca uygulanacak yasaklar açıklandı

Suudi Meclisi 2023 yılının sonunda aldığı bir kararla camilerden yüksek sesle Kuran yayınını yasaklamıştı. Ezan ve Kamet okunurken ses eskiye göre en fazla 3’te 1 oranında açılabilecek. Buna sebep olarak hasta, yaşlı ve çocukların yüksek sesten olumsuz etkilenmesi gösterildi.

Bizdeki Diyanet Isleri Başkanlıği ile ayni görevleri yerine getiren Suudi Arabistan Din İşleri Bakanlığı Ramazan Ayı nedeniyle yeni bir genelge yayınladı. Genelgeye göre Ramazan boyunca Kabe ve Mescid-i Haram dışındaki tüm camilerden dışarıya yüksek sesli Kuran yayını yapılamayacak. Aynı şekilde camilerden canlı yayın yapılması da yasaklandı.

CAMİ ÇEVRELERİNDE İFTAR VERİLEMEYECEK Camilerin içinde ve çevresinde çadır kurmak suretiyle çevresinde iftar verilemeyecek. Camilerde iftar için yardım toplamak da bu genelgeyle yasaklandı. Teravih namazları da gereksiz şekilde uzatılmayarak mümkün olduğunca çabuk bitirilecek. Camilerde 10 günden fazla İtikafa oturanlar kimlik beyan etmek zorunda olacak.

Suudi yönetiminin getirdiği yeni kurallar bazı radikal çevrelerden İslam’ın kamuya açık alanlarda görünmez hale getirilmeye çalışıldığı yönünde eleştiriler alıyor.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x